© 2020 Zdrowy makaron

Makaron Konjac

Dlaczego warto zdecydować się na makaron konjac?

- 10 czerwca 2020

Należy zdawać sobie sprawę, że makaron konjac nazywany jest także makaronem shirataki (https://www.bee.pl/diet-food-makaron-konjac-spaghetti-200-g_p148003.html). Warto również podkreślić, że powstaje z bulw wieloletniej rośliny Amorphophallus konjac. Nie wszyscy oczywiście mają świadomość, że skład wspomnianej bulwy aż w 70% stanowi glukomannan. Jest to wysokocząsteczkowy cukier charakteryzujący się dużą lepkością. Trzeba wiedzieć, że wymieniony cukier jest rozkładany w jelitach przez bakterie, a nie enzymy trawienne.

Jakie jest zastosowanie makaronu konjac w kuchni?

Makaron konjac jest nie tylko bezbarwny, ale również charakteryzuje się neutralnym smakiem. Ponadto warto zdawać sobie sprawę, że omawiany produkt bardzo łatwo chłonie smak przypraw, tym samym w bardzo prosty sposób można nadać mu właściwości smakowe. Koniecznie trzeba podkreślić, że ze względu na różnorodność form w jakich produkowany jest makaron konjac może zastąpić w kuchni nie tylko i wyłącznie klasyczny makaron, ale także ryż. Warto także wiedzieć, że omawiany makaron przygotowuje się w bardzo prosty sposób. Wystarczy bowiem go przepłukać, a następnie gotować lub smażyć 3 minuty. Z kolei część osób decyduje się zalać go wrzątkiem, a następnie pozostawić na pewien czas.

Kto może spożywać makaron kojnac?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że makaron dzięki swoim licznym właściwościom będzie nadawał się praktycznie dla każdego. Mogą go bowiem bez żadnego problemu spożywać osoby, które są na diecie niskowęglowodanowej, bezlaktozowej czy nawet niskotłuszczowej. Ponadto omawiany makaron doskonale zda egzamin w przypadku osób chorujących na cukrzycę.

Jakie można wyróżnić prozdrowotne własności makaronu konjac?

Warto wiedzieć, że z licznych badań jednoznacznie wynika, że makaron kojnac może przyczynić się do poprawy profilu lipodowego. W ten prosty sposób możliwe jest obniżenie stężenia całkowitego cholesterolu we krwi, a także znaczne poprawienie stosunek HDL/LDL. Ponadto znajdujący się w makaronie błonnik rozpuszczalny bardzo korzystnie poprawia gospodarkę cukrową. 

Nie wszyscy oczywiście mają świadomość, że dostarczenie organizmowi rozpuszczalnego błonnika w formie glukomannanu może zdecydowanie wesprzeć osoby, które na co dzień zmagają się z zaparciami. Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że błonnik we wspomnianej firmie może znacznie poprawić pasaż jelitowy czy zwiększyć ilość wypróżnień.

Czym grozi nadmierne spożycie makaronu konjac?

Należy mieć świadomość, że omawiany makaron mimo licznych korzystnych właściwości nie może pod żadnym pozorem stanowić podstawy codziennej diety. Trzeba zdawać sobie sprawę, że jest bardzo ubogi w różnego rodzaju substancje odżywcze.

Ramka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com