© 2020 Zdrowy makaron

Makaron Konjac

Dietetyczny makaron Konjac

- 20 czerwca 2020

Zakupy w sklepie ze zdrową żywnością mogą być inspirujące. Pozwalają one zmienić swój stosunek do codziennego odżywiania się. Najwięcej problemów w utrzymywaniu dobrej diety sprawiają najczęściej obiady. Po wprowadzeniu odpowiednich produktów spożywczych ten problem znika. Godny polecenia może być szczególnie makaron Konjac, artykuł bez dodatku węglowodanów. W normalnym makaronie występują w bardzo dużych ilościach, dlatego są one niepolecane osobom, które próbują odżywiać się poprawnie, w zgodzie ze swoimi preferencjami i radami dietetyków. Jest on odpowiedni dla wegan oraz osób uczulonych na gluten, nie zawiera jajek, mąki z pszenicy ani soi. Idealnie sprawdzi się ze wszystkimi potrawami zarówno wegetariańskimi, jak i mięsnymi.

Dlaczego jest taki wyjątkowy?

Zrzucanie zbędnych kilogramów, dbanie o to, żeby w diecie nie znalazły się produkty glutenowe czy odzwierzęce to tylko niektóre aspekty, które zmuszają niektóre osoby do poszukiwania w sklepach innych rozwiązań żywieniowych. Obecnie nie brakuje propozycji, które dobrze sprawdzą się w tych wszystkich dietach. Makaron Konjac powstał z myślą o osobach, które chcą się zdrowo odżywiać, ale nie chcą rezygnować z pełnego smaku potraw. W jego składzie można znaleźć glukomannan, przez to, że jest to błonnik, długo utrzymuje się w układzie pokarmowym. Daje uczucie sytości przez wiele godzin po spożyciu, czym różni się od klasycznego makaronu wykonanego z pszenicy. Konsumenci, którzy dbają o to, żeby w ich codziennych posiłkach nie znalazła się duża ilość tłuszczu i cukrów, również będą zadowoleni z tego wyboru. Dodatkowo producent wzbogacił go witaminami i minerałami, nie brakuje tutaj cynku, żelaza, fosforu czy magnezu, witamin z grupy B, witaminy A i C.

Z czym go jeść?

Jego charakterystyczny smak można łączyć z różnymi składnikami. Przyrządzenie potraw zarówno na słono, jak i słodko, nie sprawi trudności. Makaron Konjac przygotowuje się podobnie jak standardowy makaron, nie wymaga dużo czasu i energii, gdy trzeba go ugotować. Idealnie pasuje do wszystkich potraw chińskich, warto go połączyć szczególnie z warzywami, w ten sposób na talerzu można znaleźć pełnowartościowy posiłek. Istotne jest, aby zamawiać go z dobrego źródła. Oryginalny makaron powinien pochodzić z Chin. W ten sposób w jego składzie będzie mąka z rośliny Konjac, woda i wodorotlenek wapnia. Tak krótka lista składników pozytywnie wpłynie na układ trawienny. Jest to ciekawy zamiennik ryżu czy ziemniaków. Nadaje się do każdej zupy, w której powinien znaleźć się dobrej jakości makaron, na przykład do rosołu.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com